Praca sezonowa a bezpieczeństwo BHP – branża rolnicza
W Naszym poprzednim wpisie przybliżyliśmy Ci kwestie bezpieczeństwa podczas pracy sezonowej w branży gastronomicznej, która jest jedną z bardziej popularnych prac podczas sezonu letniego. Na równym miejscu z gastronomią, znajduje się branża rolnicza. Która w okresie wakacji ma ogrom pracy. A wiadomo, że jak pracy jest dużo, częściej dochodzi do wypadków. Tym bardziej że rolnik często zmienia stanowisko pracy.
Z głównych zagrożeń możemy wymienić:
- zagrożenia mechaniczne,
- zagrożenia chemiczne,
- zagrożenia pyłowe,
- czynniki atmosferyczne,
- zagrożenia biologiczne,
- zagrożenia wynikające z hałasu,
- upadki z wysokości,
- zagrożenia wynikające ze spawania.
Procentowo wygląda to mniej więcej tak, że udział wypadków w rolnictwie indywidualnym w ogólnej liczbie wypadków w Polsce wynosi ponad 25%. Dane Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wskazują na znaczne zróżnicowanie częstotliwości wypadków, która w latach 1995-97 wahała się od 20,3 do 64,2 wypadków na 1000 ubezpieczonych rolników. Największą grupę stanowią wypadki związane z przemieszczaniem się po placu gospodarstwa (20.4%). Często wypadki powodują pojazdy oraz maszyny. Dotyczy to zarówno pojazdów w ruchu, jak i pojazdów, które są na postoju. Przy użyciu różnego typu machinerii wypadki zdarzają się zarówno podczas poprawnego działania maszyn jak i w wyniku awarii. Inne przyczyny to zagrożenia powodowane przez zwierzęta (11.8%), użytkowanie budynków (8,0%), pilarek tarczowych (7.4%), maszyn rolniczych (7,3%). drabin (7.0%) oraz przyczep (5,9%).
Aby uniknąć niebezpieczeństwa podczas prac rolniczych, należy przestrzegać kilka reguł BHP:
- zainwestowanie w środki ochrony indywidualnej — w przypadku stosowania środków ochrony roślin (opryskiwanie, podlewanie i wprowadzanie granulatów do gleby, zaprawianie materiału siewnego) konieczne jest używanie dodatkowo środków ochrony indywidualnej (ochrona rąk i nóg, sprzęt ochrony układu oddechowego, ochrona oczu i twarzy). Ochrona rąk — rękawice powinny być odporne na działanie ciekłych środków ochrony roślin, ochrony nóg — obuwie ochronne, bezpieczne lub zawodowe. Sprzęt ochrony układu oddechowego stosowany w rolnictwie to półmaski filtrujące (wg PN-EN 149), filtry (wg PN-EN 143), pochłaniacze i filtropochłaniacze (wg PN-EN 141), półmaski (wg PN-EN 140), maski (wg PN-EN 136). Do ochrony oczu i twarzy można zaliczyć gogle chroniące przed grubymi cząstkami pyłu (wg PN-EN 168) lub gazami i drobnymi cząstkami pyłu (wg PN-EN 166).
- sprawdzenie maszyn — przed nabyciem nowego sprzętu rolnik powinien sprawdzić, czy dana maszyna posiada fabryczne osłony ruchomych części, a także, czy nie dokonano samowolnych przeróbek konstrukcyjnych maszyny, czy elementy dostępu do nich (schodki) są w dobrym stanie.
- utrzymanie porządku — utrzymanie porządku w gospodarstwie, zarówno w budynkach gospodarskich, oborach, stodołach, jak i na podwórzu ma kluczowe znaczenie. Przejścia powinny być utrzymane w stanie zapewniającym bezpieczeństwo, czyli przykładowo: podwórze musi być odśnieżone w zimie, utwardzone, by nie tworzyła się błotnista nawierzchnia podczas deszczu, przejścia w oborach suche i oczyszczone (z resztek paszy, obornika itp.).
- sposób schodzenia z maszyn z zachowaniem zasad BHP — choć wydaję się, że to dość mało ważny element, wiemy, że jest on kluczowy. Maszyny rolnicze obsługiwane są w różnych warunkach atmosferycznych i na różnym podłożu. Błoto na schodkach maszyny lub obuwiu bardzo często powoduje poślizgnięcie się. Wchodząc lub schodząc z maszyny, należy pamiętać, by przytrzymywać się rękami poręczy oraz schodzić przodem do schodków i maszyny. Nie należy zeskakiwać z przyczep czy schodków!
Tych kilka podstawowych reguł pomoże Ci zachować bezpieczeństwo w miejscu pracy. Warto również pamiętać o szkoleniach, które poszerzają wiedzę na temat wykonywania danych prac w odpowiedni sposób.