Szkolenie BHP jako inwestycja, nie przykry obowiązek
Jak powszechnie wiadomo każdy pracownik Twojej firmy musi przejść szkolenie BHP. Powinien być to ważny aspekt, zarówno dla Ciebie jak i Twojego pracownika. Szkolenie ma na celu zapoznanie się z zasadami bezpieczeństwa higieny pracy, regulowanymi przez Kodeks pracy, uświadomienia jakie zagrożenia mogą się pojawić na danym stanowisku i jak im zapobiegać, a także jak przeprowadzić pierwszą pomoc.
Wyróżniamy dwa rodzaje szkolenia.
- Pierwsze to szkolenie wstępne i na jego podstawie można dopuścić osobę do wykonywania pracy.
-
Drugie to szkolenie okresowe. Ma charakter czasowy i należy je odnawiać w zależności od zajmowanego stanowiska. Zasady organizacji szkoleń znajdziesz w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 roku.
Pierwsze szkolenie ma charakter obowiązkowy. Na jego podstawie pracownik może zostać dopuszczony do pracy. Na tym etapie należy m.in.: poinformować pracowników o ogólnych przepisach zawartych w Kodeksie pracy z zakresu BHP, ale również o regulaminie obowiązującym w danym zakładzie.
Szkolenie okresowe natomiast przypomina pracownikowi o omówionych aspektach podczas szkolenia wstępnego. Należy je powtarzać w zależności od wykonywanej pracy:
- na stanowiskach, gdzie wykonywane są prace szczególnie niebezpieczne - raz na rok,
- na stanowiskach robotniczych - raz na 3 lata,
- na stanowiskach administracyjno-biurowych - raz na 6 lat,
- pozostali pracownicy przynajmniej raz na 5 lat.
Wszelkie koszty szkolenia ponosi pracodawca. Dokładnie pilnuj terminów szkolenia, bo za ich niedotrzymanie Państwowa Inspekcja Pracy może ukarać Cię mandatem. Jednak pamiętaj, aby na szkolenie BHP dla pracownika patrzeć nie jak na wydatek, lecz jak na inwestycję – odpowiednio przekazana, rzetelna wiedza i przygotowanie pracownika do pracy jest równoznaczne ze zredukowaniem zagrożenia wypadkiem przy pracy w przyszłości.