Praca sezonowa, a bezpieczeństwo – branża gastronomiczna
Właśnie rozpoczął się sezon letni, a w związku z tym na portalach zaczęły pojawiać się oferty pracy sezonowej.
Najczęściej takie ogłoszenia dotyczą branży gastronomicznej, hotelarskiej i rolniczej. Są to prace dość krótkotrwałe, a więc najczęściej zawierane na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zacznijmy od tego, że co 6 wypadek zdarza się właśnie w ww. branżach. Są to różnego rodzaju upadki, przecięcia, złamania (badania z 2016r. wg GUS). Oznacza to, że prawdopodobieństwo takich zdarzeń w tych segmentach jest dość wysokie i zniewagą jest nieuwzięcie tego pod uwagę.
Skupmy się jednak nad branżą gastronomiczną, która po zniesieniu restrykcji związanych z pandemią, cieszy się ogromną popularnością.
W gastronomii do głównych zagrożeń należą:
- oparzenia zazwyczaj gorącą cieczą (tj. olej, wrzątek),
- poślizgnięcia, najczęściej na mokrych powierzchniach, które często skutkują złamaniami lub zwichnięciami,
- rany i przecięcia powstałe w wyniku częstej pracy z ostrymi narzędziami (noże),
- zdarzają się przypadki przepukliny spowodowane zbyt dużym obciążeniem np. przy przenoszeniu towaru z magazynu.
Jak powszechnie wiadomo, aby uniknąć tego typu wydarzeń należy dokładnie przestrzegać zasad BHP w danym miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek przygotować stanowiska pracy zgodnie z zasadami BHP, tak aby to ułatwić i zapewnić bezpieczeństwo. Jednak w przypadku umów cywilnoprawnych pracownik nie ma obowiązku wysłania pracowników na specjalistyczne szkolenie BHP. Dlatego zalecamy, aby stanowiska te były dobrze wyposażone w artykuły, które pomagają w zabezpieczeniu przed wypadkami:
- fartuchy ochronne i wodoodporne,
- rękawice antyprzecięciowe,
- rękawice termoodporne,
- wygodne gastronomiczne obuwie antypoślizgowe.
Wszystkie te produkty możesz zamówić w naszym sklepie stacjonarnym lub sklepie online. Jeżeli nie znalazłeś produktu, którego szukasz- zadzwoń do nas i złóż zamówienie telefonicznie.